Az ellenzéki sajtó ujjong. Jegyzetírói elégedetten vették tudomásul a Fővárosi Törvényszék ítéletét, miszerint a Gazdasági Versenyhivatal jogsértő módon hagyta jóvá egy nonprofit alapítványba bejelentkezett kormánypárti médiumok összevonását. Az ítélet figyelemre méltó, de túl nagy jelentőséget nem tulajdonítanék neki. Részsikerként elkönyvelhető ugyan, a következménye azonban már nem csinálható vissza.
Az úgynevezett Simicska-botrány után a kormányzat hadállásai meggyengültek a nyilvánosságban. Ezzel magyarázható, hogy a miniszterelnök bizalmi embereivel felvásároltatta a megyei sajtót. 2017 végén az egységesítés, egybehangolás jegyében ők „ajánlották fel” napilapjaikat a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványnak, a KESMÁ-nak. Lehet, hogy a többiek hazafiúi buzgalomból cselekedtek, de Andy Vajna üzletemberként viselkedett. Az Amerikából hazatelepült filmproducer cáfolta a felajánlást: „Én a Mediaworks-től kaptam egy ajánlatot a Lapcomra. Mivel én ezt üzleti vállalkozásnak tekintem, a felkínált összeget néztem, ami megfelelő volt ahhoz, hogy eladjam.” (Index.hu, 2018. december 10.)
Ha Gazdasági Versenyhivatal lettem volna, az interjúrészlet nyomán megindítottam volna a vizsgálatot, hátha pénzmozgás is föllelhető a felajánlkozásban. A GVH mentségére szóljon, hogy a vizsgálatot a kormány megakadályozta. Az országgyűlési választás előtt néhány hónappal nemzetstratégiai jelentőségűnek nyilvánította az egyesítési, összevonási, összpontosítási akciót, ezzel kizárta a versenyjogi vizsgálat lehetőségét. Ez lett a bírósági eljárás alapja. Ha ugyanis a kormányzati döntés miatt a GVH nem vizsgálhatta az egybehangolás körülményeit, akkor nem is hagyhatta jóvá a KESMA felduzzasztását. Vagyis nem történt más, mint az, hogy a Gazdasági Versenyhivatal eljárásjogi hibát vétett. Ha most tudomásul veszi a törvényszék ítéletét, és a megismételt indoklásban kinyilvánítja, hogy nem tehetett semmit, akkor nem is kell jóváhagynia a kormánypárti médiahálózat átalakítását. Minden mehet tovább.
Csakhogy közben, tavaly április 8-án szavaztak a választópolgárok. A kormánypártok az országgyűlési helyek 67 százalékát szerezték meg. Nem hangsúlyoznám túl a média jelentőségét, de ha néhány hónappal korábban nem igazol át a KESMÁ-hoz 18 megyei és egy városi napilap a maga 350 ezer példányával, a kormányzat kevésbé éri el a falvak és a kisvárosok népét. És a korlátlan döntésekhez szükséges kétharmad nem lett volna meg.