Orbán Viktor 1989-ben egyszer, 2004-ben szintén egyszer, 2006-ban ötször, 2009-ben pedig háromszor emlegette politikai ellenlábasát. Azóta egyszer sem. Gyurcsány Ferenc hatalomra jutása előtt háromszor, miniszterelnöksége idején tizenötször, a lemondása óta pedig százharmincegyszer emlegette Orbánt. Most még egyet tett hozzá. Kampányszövegében a jelenlegi miniszterelnökről kifejtette, hogy vele ellentétben ő nemcsak a saját vagyonáról számolt be a nyilvánosságnak, hanem a családtagok gyarapodásáról is.
A két milliárdos közül anyagi szempontból Gyurcsány hat őszintébbnek, okfejtéséből azonban megvastagított betűkkel emelkedik ki egy jelzős szerkezet. „Becstelen brigantinak” nevezi a politikai ellenlábasát. A briganti az olasz brigo (verekszik) szóból származik. Eredetileg rosszalkodó gyereket jelentett, ettől az értelmezéstől azonban a két magyar politikus esetében eltekintenék. Jelent még útonállót is, aki Gyurcsány értelmezése szerint nem a népi hősök közé tartozik, hiszen ami pénzt elvesz az utazóktól, azt megtartja magának. Ehhez jön a becstelen jelző, melyről beugrik Tarantino épp tíz éve bemutatott filmje.
A Becstelen brigantik sok pénzből leforgatott képzelgés egy Hitler elleni merényletről. Az ugyan nem felel meg a valóságnak, hogy amerikai kommandósok baseball ütővel a kezükben szolgáltattak igazságot a Harmadik Birodalomban, de van történelmi magva. 1943-ban az amerikai hadsereg titkosszolgálata kiválasztott néhány száz katonát, akik a nácik megszállta Európából érkeztek. Végigcsinálták a kommandós kiképzést, majd hármasával dobták le őket a saját országukban. A rádiós a központtal tartotta a kapcsolatot, neki nem kellett tudnia a helyi nyelvet. A másodiknak anyanyelve volt az adott ország nyelve, ő gyűjtötte az információkat, például azt, hogy mi történt a rokonaival, akiket bevagoníroztak a nácik. A harmadik nem volt zsidó, hanem a német hadsereg kiábrándult tagja, aki otthonosan mozgott a szűkebb pátriájában.
Rengeteg kárt okoztak a német hadseregnek, és aki megérte a háború végét, héttagú különítmény tagjaként szedte össze a háborús bűnösöket. Személyszállításra átalakított Douglas-bombázókon ők vitték haza az elfogottakat, hogy otthoni bíróság előtt feleljenek a gaztetteikért. Volt egy magyarországi különítmény is, amelyről holnap írnék. Addig is azon tűnődöm, vajon az amerikai zsidó különítményekről szóló film címe hogyan keveredett az Orbán Viktor vagyonát firtató kampányszövegbe.