A magyar társadalom Orbán-ellenes része felhördült a miniszterelnök tegnapi kijelentésén. A kormányfő rész vett Pesthidegkúton a Klebelsberg-kastély emlékhellyé avatásán, és a „kivételes államférfiak” közé sorolta Horthy Miklóst, akit egy kalap alá vett gróf Bethlen István miniszterelnökkel és gróf Klebelsberg Kunó kultuszminiszterrel. Szerintem is árnyaltabban kellett volna megítélnie Horthy szerepét, különösen második világháborús tevékenységét, és megértem azok indulatát, akik nem kis mértékben a kormányzó miatt veszítették el a hozzátartozóikat.
Végighallgattam a tizennyolc perces beszédet, és az a benyomásom, hogy nem Horthy Miklós leállamférfizése a legárulkodóbb mozzanata. Orbán Viktor azt fejtegette, hogy az „országépítő polgári aktivitás” jegyében építették újjá a Várkert Bazárt, az Erkel Színházat, a Vigadót és a Ludovikát, „amelyek az internacionalista kormányok alatt az enyészet sorsára jutottak”. A felsorolásból kiderül, hogy miniszterelnökünk tudatosan próbálja rekonstruálni a két világháború közti Magyarországra emlékeztető épületeket, és egyre bensőségesebb viszonyba kerül a horthyzmussal. Ennek az emberibb oldalát képviselte a fehérterrort konszolidáló Bethlen István és az úgynevezett Klébi-iskolákat százával építtető Klebelsberg Kunó.
Utánuk következett 1932-ben Gömbös Gyula miniszterelnökké kinevezésével a horthyzmus embertelensége, melynek 1945-ig mintegy milliónyi magyar állampolgár esett áldozatul. Nem lepődnék meg, ha Orbán Viktor hamarosan Nagytétényben avatná emlékhellyé az újjáépített Gömbös-kúriát. Antal István, a háborús bűnösként halálra ítélt, majd az életfogytiglanból csaknem másfél évtizedet letöltött propagandaminiszter 1932. október elsején lett az újdonsült miniszterelnök sajtófőnöke. Kikísérte Gömböst a családi birtokra, és séta közben meghányták-vetették a korabeli nyilvánosság helyzetét. Az alig néhány órás kormányfő például azt firtatta, miért érdekesebbek az ellenzéki lapok, mint a kormánypártiak. „Azért kegyelmes uram - válaszolta Antal István -, mert a kormánypárti lapokat neked írják, az ellenzékieket pedig az olvasóknak.”
Vajon kit tisztelhetünk Antal István reinkarnációjában? Kovács Zoltán kormány-szóvivőt vagy Rogán Antal kormánypropagandáért felelős miniszterelnökségi kabinetfőnököt? Elképzelem, hogy valamelyikük kikíséri Orbán Viktort Felcsútra, és a stadion zöldellő gyepén sétálva válaszol a miniszterelnök médiaviszonyokat firtató kérdésére.